Источно од рајот (роман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Источно од рајот (англиски: East of Eden) — роман на американскиот писател Џон Стајнбек од 1952 година.

Содржина[уреди | уреди извор]

Романот ги прикажува испреплетените судбини на две семејства - Траск и Салинас чии припадници безнадежно ги повторуваат падот на Адам и Ева, како и смртоносното соперништво меѓу Каин и Авел.[1]

Осврт кон романот[уреди | уреди извор]

Во „Источно од рајот“, Стајнбек ги создава своите најхипнотизирачки ликови и ги истражува најинтригантните теми: мистеријата на идентитетот, необјаснивата љубов, како и убиствените последици на недостатокот од љубов. „Њујорк хералд трибјун“ го оценува како „роман осмислен на највисоко можно ниво... една од оние книги во кои писателот има поставено високи цели, а потоа ги вложува секој атом на енергијата, талентот, сериозноста и страста за кои е способен... целосно интересна и импресивна книга“, а „Њујорк тајмс“ го опишува како „фантазија и мит... необично и оригинално уметничко дело“.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Магор, Каталог 2015. Скопје, 2015, стр. 9.