Источнофиџиско-полинезиски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Источнофиџиски полинезиски јазици
Географска
распространетост:
Полинезија
Класификација:австронезиски
Гранки:
Ethnologue:811-16

Источнофиџиските полинезиски јазици се подгрупа на централнотихоокеанските јазици. Овие јазици се зборуваат во Полинезија.

Класификација[уреди | уреди извор]

Оваа група, според Ethnologue, е составена од следниве јазици[1]:

источнофиџиски полинезиски јазици
источнофиџиски јазици
фиџиски јазик
гоне-дауански јазик
лауански јазик
ломаивитски јазик
полинезиски јазици
јадрени полинезиски јазици
источни
самоански јазици
тонгански јазици

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]