Источен часовен појас

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Источна временска зона (Северна Америка))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
  Источен часовен појас
Метроном, јавна уметничка поставка што го покажува времето во Њујорк.

Источен часовен појас (англиски: Eastern Time Zone, ET) — часовен појас на западната полутопка кој го покрива источниот брег на Северна Америка и западниот брег на Јужна Америка. Времето е пет часа назад од UTC во стандардното време (UTC-5) и четири часа во летното време (UTC-4). Времето за овој појас се добива од средното сончево време од меридијанот 75° западно од Гриничката опсерваторија.

Во САД и Канада, овој часовен појас обично се нарекува „источно време“ (Eastern Time, ET). Поточно, во однос на стандардното време (преку зима) е „источно стандардно време“ (Eastern Standard Time, EST), а преку лето е „источно летно време“ (Eastern Daylight Time, EDT).

Појасот е два часа пред планинскиот појас и еден час зад централниот часовен појас.

Северна Америка[уреди | уреди извор]

Канада[уреди | уреди извор]

Во Канада, следниве покраини и територии се делумно под источниот појас:

САД[уреди | уреди извор]

Во САД, следниве држави се целосно под источниот појас:

Други земји[уреди | уреди извор]

Други земји во источниот часовен појас се:

Јужна Америка[уреди | уреди извор]

Во Јужна Америка овој часовен појас е застапен во:

Наводи[уреди | уреди извор]