Источен југурски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Источен југурски јазик
Застапен воКина
ПодрачјеГансу
Говорници4,000  (2007)e17
Јазично семејство
монголски
  • широнголски
    • источен југурски јазик
Јазични кодови
ISO 639-3yuy

Источниот југурски јазикмонголски јазик кој се зборува во Кина. Зборот „источен“ е додаден на името за да се направи разлика од истоимениот западен југурски јазик. Оваа разлика е направена од кинеските јазичари, за да направата разлика од монголскиот источен југурски и турскиот западен југурски јазик. Двата јазика се зборуваат од истиот народ Југури. За говорниците на источниот југурски се верува дека се пасивни двојазични говорници, каде го зборуваат мајчиниот и стандардниот монголски јазик.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Stephen Adolphe Wurm, Peter Mühlhäusler, Darrell T. Tyron, International Council for Philosophy and Humanistic Studies (1996). Atlas of languages of intercultural communication in the Pacific, Asia, and the Americas, Volume 2, Part 1. Walter de Gruyter. стр. 822. ISBN 3-11-013417-9. Посетено на 2010-10-31.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)

Литература[уреди | уреди извор]

  • 保朝鲁 [Bolquluu]; 贾拉森 [Jalsan] (1991), 《东部裕固语和蒙古语》 [Eastern Yugur and Mongolian], Inner Mongolia People's Publishing House.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]