Источен брег на Шверинското Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Источен брег на Шверинското Езеро (германски: Ostufer Schweriner See) — поранешна општинска заедница во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Била именувана по Шверинското Езеро. Седиштето на општинската заедница било во Лецен. Била распуштена на 1 јануари 2014, кога нејзините членки се приклучиле на општинската заедница Кривиц.

Општинската заедница Источен брег на Шверинското Езеро се состои од следниве општини:

  1. Камбс
  2. Добин ам Зе
  3. Гневен
  4. Ланген Бриц
  5. Лецен
  6. Пинов
  7. Рабен Штајнфелд