Историја на Википедија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Логото пред 2001 година

Џими Велс и Лари Сенгер во 2000 година ја започнале Нупедија, која требало да биде слободна енциклопедија на ист начин како што Линукс е слободен оперативен систем. Но, Нупедија не напредувала најдобро, па во 2003 била згасната. Луѓето кои работеле на Нупедија, виделе дека идејата е одлична, но дека реализацијата е слаба, и така настанала Википедија.

Почетоци[уреди | уреди извор]

Википедија е покрената во февруари 2003 година, и во третата година на нејзиното постоење (на 26 август 2005) проектот имал повеќе од 2 милиони статии, википедија постои на повеќе од 150 јазици, а покрај Википедија постојат уште и Викицитат, Викикниги, Викиизвори, Викиречник.