Историски архив на Македонија (Солун)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Историски архив на Македонија
Αρχείο Μακεδονίας
Општи податоци
Типархив
МестоСолун, Егејска Македонија
ЗемјаГрција
Завршена1955

Историскиот архив на Македонија (грчки: Ιστορικό Αρχείο Μακεδονίας) — архив кој се наоѓа во Солун, Грција[1].

Како институција бил основан во 1955 година, а претходно во објектот била сместена руската болница.

Во архивот се чуваат османлиски документи од 17 век до 1912 година кога Солун бил вклучен во составот на Грција.

Наводи[уреди | уреди извор]