Истерувач на правда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Истерувач на правда e американски филм, во режија на Џејмс Фарго. Главните улоги ги толкуваат: Клинт Иствуд, Тајн Дели и Хери Гардино.

Содржина[уреди | уреди извор]

Полицискиот инспектор од Сан Франциско, Хари Калахан на свој начин решава еден случај на грабеж на продавница за алкохолни пијалаци. Затоа, капетанот Бригс го деградира и го сместува Калахан во канцеларијата. Сепак, тој не останува долго време таму, зашто тој е најспособниот полицаец за решавање кризни состојби.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 841, 8.8.2014, стр. 22.