Истарска јота

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чинија со јота

Истарска јота или само јота е многу популарно јадење во Истра, но и во другите делови на Хрватска. Типично е за Трст, Горица, Фурланија, и приморскиот крај. Главните состојки на јота се – грав, кисела зелка, компир, панцета, сушени ребра, а главен зачин е лукот.

Бидејќи традиционално се прави во зимскиот период ја нарекуваат уште и зимска манештра.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]