Истанбулски музеј на уметноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Истанбулски музеј на уметноста
İstanbul Modern Sanat Müzesi
Istanbul Modern 1.jpg
Општи податоци
Град Истанбул
Земја Турција

Истанбулскиот музеј на уметноста (турски: İstanbul Modern Sanat Müzesi), е музеј на современа уметност во Истанбул, Турција. Музејот бил основан на 11 декември, 2004. Музејот се наоѓа во областа Тофан, на Босфорот и е првиот музеј од таков тип во Турција. Музејот располага со два спрата. На горниот спрат има постојана изложба, заедно со продавница и ресторани. Привремените изложби се наоѓаат на долниот спрат, заедно со кино и библиотека.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]