Исправен петопрст

Од Википедија — слободната енциклопедија
Исправен петопрст
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
клад: Скриеносеменици
клад: Евдикоти
клад: Розиди
Ред: Розовидни
Семејство: Рози
Род: Петопрст
Вид: Исправен петопрст
Научен назив
Potentilla erecta
(L.) Raeusch.
Синоними

Potentilla erecta Uspenski ex Ledeb.

Исправен петопрст (науч. Potentilla erecta; syn. Tormentilla erecta, Potentilla laeta, Potentilla tormentilla — тревно повеќегодишно растение од семејствотото на розите (Rosaceae).

Опис[уреди | уреди извор]

Ова е ниско растение кое формира грутки, со тенки, надолни до лачни исправени стебленца, расте 10-30 сантиметри високо и со тркач кои не се искоренуваат. Расте диво претежно во Европа и западна Азија, претежно на кисели почви и во широк спектар на живеалишта како што се планини, грини, ливади, песочни почви и дини.[1]

Ова растение цвета од мај до август/септември. Има една жолта, 7-11 милиметри широк цвет, расте на врвот на долго стебленце. Речиси секогаш има четири засечени ливчиња, секоја помеѓу 3 и 6мм долга. Четири ливчиња се прилично невообичаени во семејството на рози. Ливчињата се нешто подолги од сепалите. Има 20-25 стомаци.

Радикалните листови имаат долг петитоли, додека листовите на цветните стебленца се обично неподвижни или со кратки ливчиња. Сјајните листови се наизменични, наизменични, составени од три јајцевидни ливчиња со назабени рабови. Спарените стипули се лиснати и со палма лобуси.

Има 2-8 суви плодови кои не се јадат.

Ризом на Potentilla erecta

Распространетост[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

Potentilla erecta се наоѓа диво низ Европа, Скандинавија и Западна Азија.[2]

Potentilla erecta е речиси сеприсутна на Британските Острови, снимена на скоро сите 10км квадрати освен блиску до миење и е наведен како вид што најмалку загрижува.[3] Тоа е многу честа појава на пасиштата, ритовите, морските и планините, мочуриштата вклучувајќи ги патиштата и пасиштата, главно на кисела почва[1] но избегнувајќи ја кредата.[4] Тоа е компонента на британската национална заедница за класификација на вегетацијата M25 ( Molinia caeruleaPotentilla erecta mire).

Северна Америка[уреди | уреди извор]

Во Северна Америка Potentilla erecta се среќава на исток како воведен вид.

Користи[уреди | уреди извор]

Ризоматозниот корен е густ.  Има мала вредност за употреба во храна поради неговата горчина и ниска калориска вредност. Корените се главната состојка на горчливиот ликер од Баварија и областа Шварцвалд, наречен Blutwurz.[5] Се користи и во Украина заедно со медот во Хорилка.[6] Растението се користи во хербалната медицина како адстрингентно поради содржината на танини, што е невообичаено високо за тревни растенија. Структурно поврзани флобафени, кои се користат како црвена боја за кожа позната како црвено торментил, може да се извлечат од коренот на обичниот торментил заедно со тритерпен алкохол торментиол.[7] Водените екстракти од ризомите се пријавени дека имаат ниска токсичност кај стаорци и глувци.[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Stace, C. A. (2010). New Flora of the British Isles, 3rd edition. Cambridge, U.K.: Cambridge University Press. стр. 256. ISBN 9780521707725.
  2. Arne Anderberg (2005). „Den Virtuella Floran: Blodrot, Potentilla erecta (L.) Räusch“. Посетено на 13 November 2019.
  3. Cheffings, C.; Farrell, L. (2005). „The Vascular plant red data list for Great Britain“. стр. 82. Архивирано од изворникот на 2016-12-19. Посетено на 2022-05-07.
  4. Rose, F. (2006). The Wild Flower Key. London: Penguin. стр. 258–259. ISBN 978-0723251750.
  5. „Blutwurz“. Bayerisches Staatsministerium für Ernährung, Landwirtschaft und Forsten. Архивирано од изворникот на July 26, 2011. Посетено на June 4, 2011.
  6. Ackland, Tony. „Ukrainian Alcoholic Beverages“. Home Distillation of Alcohol. homedistiller.org. Архивирано од изворникот на 2019-07-17. Посетено на 15 January 2019.
  7. Lund, K. and Rimpler, H. (1985). „Tormentillwurzel“. Deutsche Apotheke Zeitung. 125 (3): 105–107.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  8. Shushunov S, Balashov L; Kravtsova A; Krasnogorsky I; Latté KP; Vasiliev A (October 2009). „Determination of acute toxicity of the aqueous extract of Potentilla erecta (Tormentil) rhizomes in rats and mice“. J Med Food. Journal of Medical Food. 12 (5): 1173–6. doi:10.1089/jmf.2008.0281. PMID 19857087.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]