Испани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед на Капитело во близина на Испани

Испани е населба во Италија во областа Салерно, регионот на Кампанија.

Според проценката од 2011 г. Во населбата живееле 131 жители. Населбата се наоѓа на надморска височина од 253 м.

Популација[уреди | уреди извор]

Предлошка:ДемографијаИТА

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Italian Railways“.
  • „Italian National and Regional Parks“.