Исмаиљ Мехмети

Од Википедија — слободната енциклопедија
Исмаиљ Мехмети
Ismail Mehmeti
РодUshtria Clirimtare Kombetare.jpg ОНА
Битки/војниВоен конфликт во Македонија, 2001

Исмаиљ Мехмети (албански: Ismail Mehmeti;Тетово, 27 јуни 1982 - Порој, Тетовско, 17 август 2001) бил поранешен член на ОНА.

Во редовите на ОНА се приклучил во текот на март 2001 година, како војник во првите единици на Бригадата 116 “Тахир Синани” во почетокот, а потоа и во Бригадата 112 “Мујдин Алиу”. На 16 август 2001 година бил тешко повреден во една престелка со македонските безбедносни сили. Тој веднаш бил префрлен во болницата на селото Порој, каде следниот ден починал.[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Менај, Петрит (2008). ОНА- Порака и надеж. Скопје: Фондација - Институт отворено општество.