Искра (1922)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Искра ― весник, орган на месната партиска организација на Велес.[1]

Излегле 3-4 броја на велешки дијалект во тираж од 50-100 примероци кои се ширеле во Прилеп и Скопје. Весникот имал локален карактер.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 д-р Стојан Киселиновски и др. (2000). Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. стр. 203. ISBN 9989-624-46-1. Недостасува |author1= (help)