Исие

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Исие (јапонски: イッシー) е јапонско чудовиште слично на гуштер кое наводно живее во езерата Икеда, Кагошима и на островот Кјушу. Чудовиштето добило име по чудовиштето Неси од езерото Лох Нес.[1]

Митологија[уреди | уреди извор]

Според митологијата Исие не е морско чудовиште туку кобила која со своето ждребе живеела во езерото Икеда. Кога самураите го грабнале ждребето, Исие скокнала во езеро и се претворила во џиновски гуштер за да би се така обидела да го врати своето ждребе.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]