Исак Грацијани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Исак Грацијани
Izhak Graziani.jpg
Изворно имеיצחק גרציאני
ПрекариЗико
Роден4 август 1924(1924-08-04)
Русе, Бугарија
Починалјули 7, 2003(2003-07-07) (возр. 78)
Тел Авив, Израел
Служба1948-1952, 1962-2003
ЧинIDF aluf mishne rotated.svg Алуф Мишне

Исак Грацијани (хебрејски: יצחק גרציאני (4 август 1924 година - 7 јули 2003 година) бил израелски музички кондуктер.

Животопис[уреди | уреди извор]

Исак („Зико“) Грацијани е роден во Русе, Бугарија каде студирал музика и диригирање.[1]

Спомен плоча во Тел Авив

Во 1948 година, тој емигрирал во Израел. Таа година се приклучил на оркестарот на Израелски одбранбени сили како свирач на труба. Свирел со оркестарот до 1952 година. Во 1960 година, по пензионирањето на диригентот Шалом Ронли-Риклис, неговото место го зазел Грацијани.[2] Тој станал спроведувач на ИБА радио оркестарот (подоцна преименуван во ИБА радио и ТВ оркестар).

Грацијани бил исто така музички директор на Евровизија 1979 година.

Грацијани се пензионирал во 2003 година и починал три месеци подоцна.[1]

Тој соработувал со Леонард Бернштајн.

Претходник
Франција Франсоа Робе
Евровизиски диригент
1979
Наследник
Холандија Роџиер ван Отерло

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Nahum Heiman. „יצחק גרציאני“. The Bulgarian Jews. Посетено на 16 мај 2020.
  2. „Yizhak Graziani“. Jewish Music Research Centre. Посетено на 16 мај 2020.