Ирско срцебиење

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ирско срцебиење (англиски: Irish Heartbeat) - музички албум на северноирскиот композитор и пејач Ван Морисон и групата „Чифтанс“ (The Chieftains) од 1988 година. Продуценти на албумот се Ван Морисон и Педи Молони (Paddy Moloney).[1]

Содржина[уреди | уреди извор]

Албумот содржи десет песни:[2]

 • Star of the County Down
 • Irish Heartbeat
 • Ta Mo Chleamhnas Deanta
 • Raglan Road
 • She Moved Through the Fair
 • I'll Tell Me Ma
 • Carrick Fergus
 • Celtic Ray
 • My Lagan Love
 • Marie's Wedding

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Van Morrison and The Chieftains, Irish Heartbeat, Polygram Music, 834 496-2.
 2. Van Morrison and The Chieftains, Irish Heartbeat, Polygram Music, 834 496-2.