Ирмена Чичикова

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ирмена Чичикова (родена Ирмена Чичикова; 22 мај 1984) е бугарска актерка во театарот, телевизијата и филмот.

Образование[уреди | уреди извор]

Ирмена Чичикова е родена во Пловдив, Бугарија . Таа е израсната во Пловдив, каде што посетувала гимназија за француски јазик „Антоан де Сент Егзипери“, дипломирајќи во 2003 година пред да се пресели во Софија, Бугарија за да го заврши своето образование на Националната академија за театарска и филмска уметност Крастио Сарафов под менторство на професорката Маргарита. Младенова и Иван Добчев. Студирала и новогрчки јазик. Нејзините дипломски изведби ги вклучија Три сестри од Антон Чехов, во режија на Маргарита Младенова и Дакота / Зборови во синџири од Жорди Галцеран во режија на Стилијан Петров. По дипломирањето во 2008 година, таа станала хонорарна актерка со полно работно време. [1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Чичикова го имала своето професионално сценско деби во Уметноста на бришење нешта под тепих (2008), драма базирана на Сцените од брак на Ингмар Бергман, како Маријана, за која добила номинација на ИКАР (2009) и наградата за најдобра женска главна улога на наградите ASKEER Theatre (2009). Таа добила критички и комерцијален успех на сцената. Потоа настапила во Нирвана (2009), а во следните години гостувала во Канада и Франција со претставата Изградба на ослободената имагинација (2010) според делата на Ежен Јонеско . Потоа настапила во Лов на патки (2012) на Александар Вампилов во Бугарскиот народен театар „Иван Вазов“. Во 2012 година се појави во филмот I Am You (2012) за кој доби признание од критиката и ја освои главната женска награда на Националниот филмски фестивал Златна роза (2012). Во 2014 година таа се појавила во Викторија (2014) како Борјана, мајка на детето по име Викторија кое е родено без папочна врвца, што било премиерно прикажано на Светскиот натпревар на филмскиот фестивал Санденс во јануари. [2] Следната година таа се појавила во Sound Hunters (2015).

Филм[уреди | уреди извор]

Во 2010 година Чичикова се појавила во нејзиниот прв долгометражен филм „Стаклена река“ (2010). Нејзината прва главна улога дојде во 2012 година, во која заедно со Џенет Спасова ги толкуваше двете жени по име Јура и Адријана, во „Јас сум ти“ на Петар Попзлатев (2012). На крајот на истата година таа започнала да ги снима Викторија (2014) и Ловци на звук (2015), првата избрана за официјалната светска конкуренција на филмскиот фестивал Санденс во 2014 година за неговата светска премиера. Филмот Викторија е сместен во Бугарија за време на падот на комунизмот, мешајќи сатира, надреализам и драма. [3] Чичикова игра библиотекарка по име Борјана, која ненамерно станува мајка на ќерката Викторија, на која и недостасувала папочна врвца и на тој начин добива итно внимание од државата, спречувајќи го нејзиното семејство да избега од земјата. Приказната резонира со социјалната и културната транзиција од комунизмот во демократијата и емотивното патување од омраза до љубов. [4]

Театар[уреди | уреди извор]

Чичикова се појави во бројни сценски продукции од дипломирањето во 2008 година. Некои значајни ги вклучуваат Уметноста на бришење нешта под тепих (2008), Нирвана (2009), Изградба на ослободената имагинација (2010), Посета на таткото (2011) и Лов на патки (2012).

Перформанс уметност и споредни проекти[уреди | уреди извор]

Во 2011 година таа беше домаќин на 90-тата прослава на Сојузот на бугарските уметници и театарските награди ИКАР. Нејзината прва изложба на фотографии беше POSTIDENTITY на Лилијана Караѓова, започната во 2010 година. Од 2007 година таа е модел и на модната дизајнерка Нели Митева како и на други млади дизајнери од Бугарија и Македонија.

2021 година

„Никогаш не се откажувам (Никогаш не е доволно)“ од Хејс и И (музичко видео) Режисерот (LR) Јордан Чичиков Пишува: Јордан Чичиков

2021 година

„Богојавление“ од Хејс и И (музичко видео) Девојка што танцува (ЛР) Ирмена Чичикова

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

  • Заеднички филмски фестивал Златна роза (2012) награда за главна жена, со Џенет Спасова, за нивниот портрет на Јура и Адријана во филмот Јас сум ти (2012), во режија на Петар Попзлатев.
  • Награда Askeer (2009) за главна женска улога како Маријана во Уметноста на бришење нешта под тепих (2009), во режија на Десислава Шпатова.
  • Трета награда на Националниот фестивал на мали театарски форми во Враца, Бугарија за главна женска актерка во Уметноста на бришење нешта под чергата (2009), во режија на Десислава Шпатова.
  • Театарските награди ИКАР (2009) номинација за најдобра споредна женска улога за улогата на Маријана во Уметноста на бришење нешта под чергата (2009), во режија на Десислава Шпатова.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Cinefish.bg Irmena Chichikova
  2. Viktoria: Sundance Review
  3. Film Review: 'Viktoria'
  4. „Viktoria Synopsis at Speechless Film Festival“. Архивирано од изворникот на 6 October 2016. Посетено на 21 February 2016.

https://actors.balkan-film.com/actors/irmena-chichikova Архивирано на 12 април 2023 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]