Ирит Динур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ирит Динур
ПолињаКомпјутерка наука, Комплексна теорија
УстановиИнститут за наука Вајцман
ОбразованиеУниверзитет во Тел Авив
Теза(2001)
Докторски менторШмуел Сафра
Поважни наградиЕрдос Награда (2012)
Страница
wisdom.weizmann.ac.il/~dinuri/

Ирит Динур (хебрејски: אירית דינור) е израелска математичарка. Таа е професор по компјутерски науки на Институтот за наука Вајцман. Нејзиното истражување е во основите на компјутерската наука и комбинаториката, а особено во случајно проверливите доказ и тврдоста на апроксимацијата (приближувањето).

Биографија[уреди | уреди извор]

Ирит Динур докторирала во 2002 година на училиштето за компјутерски науки на Универзитетот во Тел Авив, советувана од Шмуел Сафра; нејзината теза била насловена „За цврстината на приближувањето на минималната покривка на темето и најблискиот вектор во решетка“. Се приклучила на Институтот Вајцман, по посетата на Институтот за напредни студии во Принстон, Њу Џерси, НЕЦ и на Универзитетот во Калифорнија, Беркли.

Динур во 2006 година објавила нов доказ за ПКП теоремата, кој биле значително поедноставен во однос на претходните докази за истиот резултат.

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

Во 2007 година, Јад Ханадив и ја доделила Меморијалната награда Мајкл Бруно по компјутерски науки. Таа била пленарна говорничка на Меѓународниот конгрес на математичари во 2010 година. Во 2012 година ја освоила наградата Ана и Лајош Ердош по математика, доделена од Математичката Унија на Израел. Таа била соработничка на Вилијам Бентик-Смит на Универзитетот Харвард во 2012-2013 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]