Иринотекан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Иринотекан
Irinotecan.svg
Irinotecan ball-and-stick.png
Систематско (IUPAC)
(S)-4,11-diethyl-3,4,12,14-tetrahydro-4-hydroxy-
3,14-dioxo1H-pyrano[3’,4’:6,7]-indolizino[1,2-b]quinolin-
9-yl-[1,4’bipiperidine]-1’-carboxylate
Клинички податоци
Заштитени имињаCamptosar, Campto, Onivyde, other
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa608043
Бременосна
категорија
  • AU: D
  • US: D (Доказ за ризик)
Начин на издавање
  • UK: POM (само на рецепт)
  • US: само
Начин на
примена
Intravenous
Фармакокинетички податоци
БиорасположливостNA
МетаболизамLiver glucuronidation
Полувреме на елиминација6 to 12 hours
ЕкскрецијаBiliary and kidney
Назнака
CAS-број97682-44-5 X mark.svgН
ATC кодL01XX19
PubChemCID: 60838
IUPHAR/BPS6823
DrugBankDB00762 Yes check.svgОк
ChemSpider54825 Yes check.svgОк
UNII7673326042 Yes check.svgОк
KEGGD08086 Yes check.svgОк
ChEBICHEBI:80630 X mark.svgН
ChEMBLCHEMBL481 Yes check.svgОк
Хемиски податоци
ФормулаC33H38N4O6
Моларна маса586.678 g/mol (irinotecan)
623.139 g/mol (irinotecan hydrochloride)
677.185 g/mol (irinotecan hydrochloride trihydrate)
 X mark.svgНYes check.svgОк (what is this?)  (verify)

Иринотеканот е лек кој се користи во третманот на рак на колон и ситноклеточен белодробен карцином.[1] Во третманот на канцер на колон се користи или сам или во комбинација на флуороурацил.[1] Во третманот на ситноклеточен белодробен карцином се користи заедно со цисплатин.[1]

Чести несакани ефекти од употребата на лекот вклучуваат дијареа, повраќање, супресија на коскената срцевина, губиток на коса, губење на здив и треска.[1] Други сериозни несакани ефекти вклучуваат појава на тромби, воспаление на колонот и алергиски реакции.[1] Оние со две копии на генот UGT1A1*28 имаат поголем ризик за појава на несакани ефекти.[1] Иринотеканот претставува топоизомераза-инхибитор. Делува преку блокирање на топоизомераза 1 што резултира со оштетување на ДНК и клеточна смрт.[1]

Иринотеканот бил одобрен за медицинска употреба во САД во 1996.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Irinotecan Hydrochloride“. The American Society of Health-System Pharmacists. Архивирано од изворникот на 22 December 2016. Посетено на 8 December 2016.