Прејди на содржината

Ирини Меркури

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ирини Меркури (родена во Илион, Атина, на 26 мај 1981 година) е грчка поп и лаичка пејачка со ромско потекло.

Кариера[уреди | уреди извор]

Ран живот[уреди | уреди извор]

Меркури е родена и израсната во Илион, Атина од елинизирани родители Роми.[1] Таа почнала да покажува интерес да биде пејачка на многу млада возраст и на седум години ги имитирала сите пејачи што ќе ги види на телевизија.

2001 - 2003: деби албум и Meine Mazi Mou Apopse[уреди | уреди извор]

Ирини Меркури потпишала договор со Sony Music Greece и го снимила својот прв соло албум Na Fysai I Anixi во ноември 2001 година. Како дел од овој албум таа отпеала дует со Андонис Ремос насловен „Dio Mas“ и грчка верзија на француската песна „Si Tu Ouvres Tes Bras“ со наслов „Iparhi Kai Theos“. Албумот вклучувал вкупно дванаесет песни, вклучувајќи ги хитовите „Syntelia“ и „Foties Anapste.

Во јуни 2003 година, Меркури го издала својот втор студиски албум, насловен како Mine Mazi Mou Apopse (Остани со мене вечерва). Се состоел од 12 песни и вклучувал ремикс на „Syntelia“ кој бил на врвот на ерплеј топ листите 3 последователни месеци. На албумот се нашле и хитовите „Ematha Na Zo Horis Esena“ и „Meine Mazi Mou Apopse“.

2004: Сарбел и Палироја[уреди | уреди извор]

Во 2004 година, Меркури билс прикажана во „Се Пира Совара“ на Сарбел. Во истиот CD сингл, Меркури и Сарбел го издадоа и вториот дует наречен „Агапи моу Еси“.

Во јуни 2004 година, Меркури го издала својот трет студиски албум, насловен Палироја, кој содржел 15 нови песни. Првиот сингл што се појавил во етерот бил „Ела“, песна со мешавина на модерни лајка и рага елементи. Вториот сингл, „Pou Na Fantasto“ станал првиот видео клип на албумот и бил голем хит во клубовите низ Грција. Третиот сингл, „Krata Me Ksana“, го напишала Такис Дамашис од C:Real и со негова помош Меркури ја освоила наградата Арион за „Најдобар поп пејач“.

2005 - 2009: Анета, Аргисес и „Наи“[уреди | уреди извор]

На 7 јули 2005 година, Меркури го издала својот четврти студиски албум, насловен Aneta (Удобно). Имал хитови од нејзините претходни албуми и исто така содржел 7 нови песни.“

2006 година го донела петтиот студиски албум на Меркури, насловен Argises (Ти доцнеше). Содржел 13 нови песни меѓу кои хитовите „Pame Gi'Alla“ и „Miso Lepto“ кои станале видео клип. Христос Пазис изведол дует со Меркури наречен „Аргисес“.

Меркури ја завршила 2007 година со издавање на ЦД-сингл насловен „Наи“ (Да). Содржел две песни „Наи“ и „Кане една Цигаро“. „Наи“ билс направена во видео клип, а синглот стигнал до второто место на IFPI Singles Chart за Грција.

Набргу потоа, Меркури снимила нов албум во студио со Sony BMG Грција. По внатрешните несогласувања со Sony BMG, Меркури, наводно, ги прекинала врските со етикетата во 2009 година, а не се знаело што ќе се случело со необјавениот материјал. Меркури потпишала со новоформираната етикета Е.ДИ. ЕЛ. во 2009 година, која подоцна се ребрендирала во 4Music. Во средината на 2009 година, Меркури дигитално ја објавила песната „Параксено Гора“.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Albums[уреди | уреди извор]

CD Singles[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ειρήνη Μερκούρη: «Η γιαγιά μου έστηνε τσαντίρι έξω από τη βίλα του γιου της»

Надворешни врски[уреди | уреди извор]