Ирене Фонсека

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ирене Фонсека

Ирене Марија Кинтаниља Коељо да Фонсека (португалски: Irene Maria Quintanilha Coelho da Fonseca) е португалско-американска применета математичарка, професор по математика на колеџот Мелон на Универзитетот Карнеги Мелон, каде што го раководи центарот за нелинеарна анализа.[1]

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Фонсека е родена во Португалија и ги завршила своите додипломски студии на Универзитетот во Лисабон.[2] Завршила докторат на Универзитетот во Минесота во 1985 година, под надзор на Дејвид Киндерлерер, кој подоцна го следел неговиот студент во ЦМУ.[3] Таа се приклучила на факултетот ЦМУ по пост-докторските студии во Париз, Франција.[2]

Во 2011 година, Фонсека била избрана за претседател на Друштвото за индустриска и применета математика.[2]

Книги[уреди | уреди извор]

Фонсека е коавтор на:

  • Степен теорија во анализите и апликациите (со Вилфрид Гангбо, Универзитетот Оксфорд Прес, 1995)
  • Современи методи во калкулусот на варијациите: ЛП Простори (со Џовани Леони, Спрингер Верлаг, 2007)

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

Фонсека е витез од Редот на Свети Џејмс на Мечот.[2] Во 2009 година Фонсека била избрана за соработник на СИАМ „за придонеси во нелинеарните парцијални диференцијални равенки и пресметката на варијациите“.[4] Во 2012 година станала соработник на Американското математичко друштво.[5]

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Фонсека е омажена за истражувачот на матични клетки, Џералд Шатен.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Faculty profile, CMU Department of Mathematical Sciences, retrieved 2013-01-21.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Wereschagin, Mike (December 1, 2011), „Newsmaker: Irene Fonseca“, Pittsburgh Tribune-Review.
  3. Irene Maria Quintanilha Coelho da Fonseca at the Mathematics Genealogy Project
  4. SIAM Fellows list, retrieved 2013-01-21.
  5. List of Fellows of the American Mathematical Society, retrieved 2013-01-21.
  6. Gerald Schatten genealogy on Geni, retrieved 2013-01-21.