Ирена Спасовска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ирена Спасовска
Роден(а)Скопје, СФР Југославија
ПотеклоМакедонија
Жанровифолк, поп-фолк, македонска музика
Занимањапејачка
Инструментивокал
Период на активност1989–сѐ уште

Ирена Спасовска е македонска поп-фолк пејачка.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

Спотови[уреди | уреди извор]

Спот Година Режисер
Цвеќе ми цути мале 1989. Благоја Марковски
Текнува ли ти лудо 1989. Благоја Марковски
Зошто не и јас 2005.
Гордоста ти врие 2006.
Ко два и два 2011. Томато продукција
Полека срце полека 2014. ИН продукција
Тајна молитва 2015. ИН продукција
Момиче мори реканко 2015. ИН продукција
Добро утро убав мој 2016. ИН продукција
Твоја среќа сум 2016. ИН продукција
Ти забранувам 2017. ИН продукција
Фустан од пајажина 2017. Миле Гроздановски
Ja imam nekog, a ti si sam 2020. Алек Тасевски

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Профил на Ирена Спасовска на Музички Регистар

Наводи[уреди | уреди извор]