Иремел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иремел
Ирәмәл / Иремель
Највисока точка
Надм. вис.1.589 м
Координати54°30′54″N 58°50′24″E / 54.51500° СГШ; 58.84000° ИГД / 54.51500; 58.84000
Географија
Иремел на карта

Карта

МестоБашкортостан, Русија
Матичен венецЈужен Урал

Иремел (башкирски: Ирәмәл, руски: Иремель) — планинско возвишение во состав на Јужен Урал и втора планина по висина во венецот. Се наоѓа во Башкортостан, Русија, на границата со Чељабинската област. Највиск врв е Голем Иремел (Оло Ирәмәл / Большая Иремель) или само Иремел со 1.589 м. Околу 6 км североисточно се издига Мал Иремел (Кесе Ирәмәл / Малая Иремель), со висина од 1.449 м. Тука извира реката Белаја.

На 53 км југозападно од Голем Иремел е сместен највисокиот врв на Јужен Урал — Јамантау (1.638 м).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 54°30′54″N 58°50′24″E / 54.51500° СГШ; 58.84000° ИГД / 54.51500; 58.84000