Ирек Зарипов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ирек Зарипов
Роден27 март 1983.(1983-03-27)(40 г.)
Стерлитамак, Русија
Ажурирано на 14 април 2010.

Ирек Зарипов (руски: Ирек Айратович Зарипов, башкирски: Ирек Айрат улы Зәрипов) — руски биатлонец и крос-кантри скијач.

Роден е на 27 март 1983 година во Стерлитамак, СССР.

Во собраќајна несреќа во 2000 година ги загубил двете нозе. Тој започнал да вежба скијање во 2005 година.[1]

Тој се натпреваруваше на Зимските параолимписки игри 2010 година[2] кадешто освои пет медали: две златни и една сребрена во крос-кантри скијање и два златни медали во биатлон.

Тој има син по име Ајнур.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]