Ипакарајско езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ипакарајско езеро
Lago Ypacarai
Ипакарајско езеро Lago Ypacarai - Поглед на езерото од Сан Бернандино
Ипакарајско езеро
Lago Ypacarai - Поглед на езерото од Сан Бернандино
Поглед на езерото од Сан Бернандино
Место Централен Регион
Координати 25°17′60″S 57°20′60″W / 25.30000° ЈГШ; 57.35000° ЗГД / -25.30000; -57.35000 Координати: Секунди географска ширина >= 60
Координати: Секунди географска должина >= 60
{{#coordinates:}}: неважечка гео. ширина
Главен истек Саладо
Земји во сливот  Парагвај
Најг. должина 14,9 mi(24 km)
Најг. ширина 3,7 mi (6 km)
Површина 55,9 sq mi (90 км2)
Прос. длабочина 10 стапки (3 m)
Населени места Сан Бернандино, Ипакарај & Арегва


Ипакарајското Езеро (шпански: Lago Ypacarai) е едно од двете најголеми Парагвајски езера. Се наоѓа на 28 км (17.3 mi) од главниот град Асунсион, и е опколено од три града: Сан Бернандино, Ипакарај и Арегва.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Арегванската плажа