In Vinica Veritas

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Ин Виница веритас)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

In Vinica Veritas е фестивал за хумор и сатира кој традиционално се одржува секоја година во Виница во Домот на културата[1]. Фестивалот е единствен од ваков вид во Македонија. За прв пат фестивалот бил одржан на 26 септември 1993 година, за на крајот во '90-тите да згасне. Возобновен е во 2009 година, кога станува и интернационален. Се одржува секогаш на крајот на Октомври[2]. Еден од првите добитници на награда на фестивалот во 1993 е Бошко Перински. Фестивалот трае 5 дена и на него се доделуваат неколку награди[1]:

  • Карикатура
  • Афоризам
  • Епиграм

На вестивалот се изложуваат карикатури и се одржуваат театарски претстави. Организатор на фестивалот е Домот на културата од Виница, а е финансиски поддржан и од Министерството за култура и од локалната самоуправа[3].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Конкурс за карикатура и за афоризам“, Време (посет. 26 октомври 2010 г). (на македонски)
  2. Кожинкова, Виолета (26.10.2010 12:01). „Вечерва започнува фестивалот „Ин Виница Веритас““ (македонски). А1. конс. 2010-10-26. 
  3. Љ.Ш.. „Вечерва почнува „Ин Виница веритас““, Дневник, 26 октомври 2010 (посет. 26 октомври 2010 г). (на македонски)