Инфликсимаб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Инфликсимаб
Infliximab structure2.jpg
Моноклонално антитело
ВидЦело антитело
ИзворХимерно (глушец/човек)
ТаргетTNF
Клинички податоци
Заштитени имињаRemicade, Remsima, Inflectra
AHFS/Drugs.commonograph
Бременосна
категорија
  • AU: C
  • US: B (Без ризик во не-човечки студии)
Начин на издавање
  • AU: S4 (само на рецепта)
  • CA: само
  • UK: POM (само на рецепт)
  • US: само
Начин на
примена
IV
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост92% (IV, if 8% left in the syringe)
Метаболизамreticuloendothelial system
Полувреме на елиминација9.5 days
Назнака
CAS-број170277-31-3 Yes check.svgОк
ATC кодL04AB02
DrugBankDB00065 Yes check.svgОк
UNIIB72HH48FLU Yes check.svgОк
KEGGD02598 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL1201581 X mark.svgН
Хемиски податоци
ФормулаC6428H9912N1694O1987S46
Моларна маса144190.3 g/mol
 X mark.svgНYes check.svgОк (what is this?)  (verify)

Инфликсимаб е моноклонално антитело од глувчешко и човечко потекло. Делува така што го оневозможува дејството на тумор некрозниот фактор алфа (TNF-α), кој е вклучен во воспалителните процеси на организмот.

Инфликсимабот се употребува во терапија на: Кронова болест, улцеративен колитис, псоријаза, псоријатичен артритис, анкилозирачки спондилитис и ревматоиден артритис.

Во САД, годишна терапија на пациент со инфликсимаб може да чини од $19,000 до $22,000.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]