Интипунку

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Цивилизација на Инките
Знаме на Инките.
Општество
кечуански јазик
Сапа Инка
образование
религија
митологија
архитектура
патен систем
армија
земјоделство
кујна
Историја
Кралство Куско
Тавантинсују
шпанска колонизација


Интипунку е пат во Империјата на Инките кој го поврзувал Мачу Пикчу. Самиот назив значи „Порта до Сонцето“ или „Премин кон Сонцето“.[1]

Видете исто така[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]