Институтот храм

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 31°46′31.73″N 35°13′59.16″E / 31.7754806° СГШ; 35.2331000° ИГД / 31.7754806; 35.2331000

Институтот храм
מכון המקדש
מכון המקדש 2016 - 1.jpg
Основан1987
МестоЕрусалим, Израел Израел

Институтот храм (The Temple Institute - מכון המקדש) е "Музејот", "Институт за истражување" и "Образовниот центар" посветена на двете Храмови во Ерусалим и "иднина Третиот храм", кој ќе биде изграден во на Рид на храмовите во согласност со Евреи традиција. основана во 1987 од страна на рабинот Израел Ариел. Храмот институт на кој се наоѓа во Еврејска населба во близина на Ѕид на плачот. надвор од Храмот институт На постои модел на менора храм.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • The Temple Institute
  • Wright, Lawrence. „Forcing the End: Why do Pentecostal cattle breeder from Mississippi and an Orthodox Rabbi from Jerusalem believe that a red heifer can bring change?“. Frontline at PBS. Посетено на 11 July 2014.