Инстинсион

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Инстинцион (Алмерија))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Инстинсион
Знаме на Инстинсион
Знаме
Координати: 36°59′N 2°39′W / 36.983°СГШ 2.650°ЗГД / 36.983; -2.650
Земја Шпанија
ПокраинаАндалузија
ПровинцијаАлмерија
Површина
 • Вкупна33 km2 (12,7 sq mi)
Надм. вис.431 m (1.422 ft)
Население (2005)
 • Вкупно524
 • Густина15,9/km2 (41,1/sq mi)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Инстинсион е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Инстинсион помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

544

538 538 531 533 527 524

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Instinción - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Instinción - Diputación Provincial de Almería