Инженерство

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Инженеринг)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Инженерство или техника претставува примена на наука за постигнување на потребите на човештвото. Ова се остварува низ општо знаење, математика и практично искуство применети во дизајнот на корисни предмети или процеси. Професионалните практичари на инженеринг се наречени инженери.