Инекон Т8М-700ИТ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трамкар/Инекон Т8М-700ИТ
T8M 700-IT tram in Sofia.jpg
Т8М-700ИТ во Софија
Општа информација
ПроизводителFlag of Bulgaria.svg · Flag of the Czech Republic.svg Трамкар, Инекон
Производство2009
Број на секции3
Технички параметри
Должина26530 mm
Ширина2250 mm
Висина3100 mm
Маса30040 kg
Максимална моќност90 kW
Максимална брзина60 km/h
Напон600 V
Трамкар/Инекон Т8М-700ИТ на Ризницата

Т8М-700IT e серија осумосни трамваи, произведени од компанијата Инекон во Острава, Чешка врз основа на долго искористени шестоосни мотриси Т6М-700 произведени од Трамкар во Софија. Извршена е комплетна модернизација, која фактички претставува нова градба, бидејќи единствените елементи задржани по модернизацијата се структурни греди, потпора талиги на средната секција и пантографите. Прототипот е со инвентар број 2401 влегува во употреба во 2009 година и е зачислен во трамвајски депо „Красна Полјана“. Со оваа серија се прави голем чекор кон зголемување на удобноста за патниците, енергоефективността и намалување на шум показатели. Патничкиот салон е опремен со ергономски седишта, ефикасно греење, а додадена средна секција е нископодова и овозможува превоз на трудноподвижни лица и детски колички. До 2012 година сите 18 мотриси опслужуваат најмногу оптоварување трамвајски линија во Софија, линија 5.

Поврзано[уреди | уреди извор]