Индијан Велс Мастерс 2010

Од Википедија — слободната енциклопедија
Индијана Велс Мастерс 2010
Датум:  
Издание:   36то
Шампиони
Мажи Сингл
Хрватска Иван Љубичич
Жени Сингл
Србија Јелена Јанкович
Мажи Дабл
Шпанија Рафаел Надал / Шпанија Мрк Лопез
Жени Дабл
Чешка Квета Пешке / Словенија Катарина Среботник
Индијана Велс Мастерс
 < 2009 2011 > 

2010 БНП Парибас Опен или 2010 Индијана Велс Мастерс ќе биде тениски турнир, којже се игра на тврда подлога. Ова ќе биде 36-тото издание на овој турнир, оваа година познат како БНП Парибас Опен, и ќе биде класифицирано во АТП Мастерс 1000 настаните во 2010 АТП Светски Тур и ВТА Премиер настаните во 2010 ВТА Тур. И машките и женските натпревари ќе се играат на Индијана Велс Тениска Градина во Индијана Велс, Калифорнија, САД од 8 март до 21 март 2010.

На овогодинешниот турнир имаше многу откажувања. Кај жените се откажаа првите две носителки, Светскиот Рекет бр. 2 Динара Сафина се откажа поради залечување на повредата на грбот, а додека Светскиот Рекет бр. 1 Серена Вилијамс и нејзината сестра Венус Вилијамс го продолжија нивниот бојкот на овој турнир започнат од 2001. Кај мажите се откажаа Томи Хас и Лејтон Хјуит поради операции на колкот. Хуан Мартин дел Потро исто така се предаде поради повреда на десниот зглоб и Фернандо Гонзалез се откажа за да и помогне на својата држава, Чиле после земјотресот. Станислас Вавринка исто така се откажа поради раѓање на син. Микаел Јужни исто така се откажа.

Учесници од АТП[уреди | уреди извор]

Носители[уреди | уреди извор]

Тенисер Националност Рангинг* Носител
Роџер Федерер  Швајцарија 1 1
Новак Џокович  Србија 2 2
Рафаел Надал  Шпанија 3 3
Енди Мареј  Обединето Кралство 4 4
Николај Давиденко  Русија 6 5
Робин Содерлинг  Шведска 7 6
Енди Родик  САД 8 7
Марин Чилич  Хрватска 9 8
Жо-Вилфред Цонга  Франција 11 9
Фернандо Вердаско  Шпанија 12 10
Хуан Карлос Фереро  Шпанија 14 11
Гаел Монфилс  Франција 15 12
Давид Ферер  Шпанија 16 13
Радек Штепанек  Чешка 17 14
Џон Иснер  САД 20 15
Жил Симон  Франција 21 16
Сем Квери  САД 22 17
Томи Робредо  Шпанија 23 18
Томаш Бедрух  Чешка 25 19
Иван Љубичич  Хрватска 26 20
Хуан Монако  Аргентина 27 21
Јурген Мелцер  Австрија 28 22
Иво Карлович  Хрватска 29 23
Филип Кохлшрајбер  Германија 30 24
Алберт Монтањес  Шпанија 31 25
Луис Џамба  Франција 32 26
Маркос Багдатис  Кипар 33 27
Фелисиано Лопез  Шпанија 34 28
Виктор Троицки  Србија 35 29
Јанко Типсаревич  Србија 36 30
Игор Андреев  Русија 37 31
Жулиен Бенату  Франција 38 32
  • Ранкингзите се од 1 март 2010.

Други учесници[уреди | уреди извор]

Следниве учесници добија вајлд карта во главната жрепка:

Следниве играчи се квалификуваа преку квалификации:

Откажани[уреди | уреди извор]

Следниве тенисери се откажаа од учество:

Шампиони[уреди | уреди извор]

Мажи сингл[уреди | уреди извор]

Хрватска Иван Љубичич го победи САД Енди Родик 7–6(3), 7–6(5)

Жени сингл[уреди | уреди извор]

Србија Јелена Јанкович ја победи Данска Каролине Вознацки 6–2, 6–4

Мажи дабл[уреди | уреди извор]

Шпанија Марк Лопез / Шпанија Рафаел Надал ги победија Канада Даниел Нестор / Србија Ненад Зимојнич 7–6(8), 6–3

Жени дабл[уреди | уреди извор]

Чешка Квете Пешке / Словенија Катарина Светботник ги победија Русија Надиа Петорова / Австралија Саманта Стосур 6–4, 2–6, 10–5

  • ДСО - Да се одлучи

Надворешни врски[уреди | уреди извор]