Индиско огледало (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Индиско огледало“ (српски: Индијско огледало) — југословенски филм од 1985 година во режија на Зоран Амар. Главните улоги ги играат: Драгомир Бојаниќ Гидра, Слободан Алигрудиќ, Младен Андрејевиќ и Нада Блам.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Во 1984 година, ракометниот тим од Муљојевац треба да влезе во првата лига. За да ја остварат целта, Јавор, Сима и Богољуб собираат многу пари за да го подмитат судијата. Во меѓувреме, Јавор е откриен со неговата љубовница, додека сопругата го изневерува со неговиот пријател. Најпосле, и љубовницата го изневерува Јавор со еден играч од ракометната екипа.

Наводи[уреди | уреди извор]