Индиска монета од 20 рупии

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дваесет рупии
Индија
Вредност20
Тежина8.54 г
Пречник27 мм
Раб12-рабен многуаголник (додекагон)
СоставНадворешен прстенАлпака
СрединаНикел-месинг
Период2019 (2019) – до денес
Лице
Опачина

Индиската монета од 20 рупии (20 ₹) е деноминација на индиската рупија. Монетата од 20 рупии е монета со највисока вредност, искористена во Индија од нејзиното воведување во 2019 година. Сегашната монета од 20 рупии во оптек е од дизајнот за 2019 година. Ова се користи заедно со банкнотата од 20 рупии.[1][2] Оваа монета била пуштена во оптек во мај 2019 година заедно со новата серија на руписките монети.

Владата на Индија најавила во март 2020 година да воведе нова монета од 20 рупии што би била многуаголник со 12 рабови (додекагон).

Детали[уреди | уреди извор]

Новата монета од 20 рупии е многуаголник со 12 рабови (додекагон) со надворешен прстен со пречник од 27 мм и тежина од 8,54 грама. Надворешниот прстен е составен од 65% бакар, 15% цинк и 20% никел, додека внатрешниот прстен (средене дел) е составен од 75% бакар, 20% цинк и никел од пет проценти.[3]

Лице[уреди | уреди извор]

Ашока Пилар со изреката „Сатјамев Џајате“ (Satyamev Jayate) испишана долу, на левата страна го има зборот „Барат“ (Bharat) на хиндиски и на десната страна го има зборот „ИНДИЈА“ (INDIA) .

Опачина[уреди | уреди извор]

Лицето на монетата ќе носи деноминациска вредност „20“, а рупискиот симбол ќе биде прикажан над деноминациската вредност. Дизајнот на зрна се крие на левата периферија на монетата за да го прикаже земјоделскиот аспект на Индија. Горниот и десниот дел на десната страна ќе го носи зборот Рс (Rs) 20 на хиндиски и „ДВАЕСЕТ РУПИИ“ (TWENTY RUPEES). Годината на ковање во меѓународни броеви ќе биде прикажана на центарот на левата страна на монетата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „After Rainbow-Coloured Notes, You'll Soon See A New 12-Edged Rs 20 Coin“. indiatimes.com. 7 март 2019. Архивирано од изворникот на 13 април 2019. Посетено на 21 јуни 2020.
  2. DelhiMarch 7, Press Trust of India New; March 7, 2019UPDATED; Ist, 2019 15:10. „Rs 20 coins soon to enter Indian economy for the first time“. India Today. Архивирано од изворникот на 13 април 2019. Посетено на 21 јуни 2020.CS1-одржување: бројчени имиња: список на автори (link)
  3. Детали за монетата - https://www.helloscholar.in/new-20-rupee-coin/[мртва врска]