Индепендиенте Меделјин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Индепендиенте Меделјин
Амблемот на Индепендиенте Меделјин
Целосно име Deportivo Independiente Medellín
Основан 14 ноември 1913; пред 104 години (1913-11-14)
Стадион Атанасио Хирардот
Меделјин, Колумбија
(Капацитет: 44.500)
Претседател Едуардо Силва Мелук
Менаџер Леонел Алварес
Лига Категорија Примера А
2016-I 1. (прваци)
Мреж. место Официјално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои

Индепендиенте Меделјин (шпански: Deportivo Independiente Medellín, DIM) — професионалeн фудбалски клуб со седиште во Меделјин, Колумбија, кој игра во лигата Категорија Примера А. Тие ги играат нивните натпревари на стадионот „Атанасио Хирардот“.

Меделјин е добитник на освојувач на првата државна лига шест пати: во 1955, 1957, 2002, II, 2004-I, 2009-II и 2016-I. Своите најголеми успеси на меѓународно ниво клубот ги имал во 2003 година, кога екипата го освоилла третото место во Копа Либертадорес.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот е основан на 15 април 1913 г.

Титули и статистика[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]