Индепендиенте Меделин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Индепендиенте Меделин
Independiente Medellín
Целосно име Депортиво Индепендиенте Меделин С.А.
Прекар(и) El Poderoso (мак. силни)
Основан 15 април 1913
Терен Стадион Атанасио Гирардот
Меделин, Колумбија
(Капацитет: 40,943)
Претседател Карлос Марио Мехија
Тренер Педро Сармиенто
Лига Лига Постобон
2013 Апертура, 11-ти
Мреж. место Официјално мрежно место
Kit left arm navyborder.png
Team colours
Kit body DIMRoja2013.png
Team colours
Kit right arm navyborder.png
Team colours
Kit shorts DIM2013sh1.png
Team colours
Team colours
Домашни бои
Team colours
Kit body DIMBlanca2013.png
Team colours
Team colours
Kit shorts DIMBlanco 2013.png
Team colours
Team colours
Гостински бои
Kit left arm redborder.png
Team colours
Kit body DIMBlack2013.png
Team colours
Kit right arm redborder.png
Team colours
Kit shorts red stripes.png
Team colours
Team colours
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Депортиво Индепендиенте Меделин СА, исто така познат како Индепендиенте Меделин, е професионалeн колумбиски фудбалски клуб со седиште во Меделин, кој во моментов игра во Лига Постобон. Тие ги играат нивните натпревари на Атанасио Гирардот.

Меделин е добитник на освојувач на националната лига позната како Лига Постобон пет пати: во 1955, 1957, 2002, II, 2004-I и 2009-II. Своите најдобри перформанси на меѓународно ниво клубот ги имал во 2003 година, кога тимот го освоил третото место во Копа Либертадорес.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот е основан на 15 април 1913.

Титули и статистика[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]