Ингер Закрисон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ингер Закрисон (роден 1936) е шведски археолог специјалист за историјата на народот Сами . Како вонреден професор по археологија на Универзитетот во Упсала и поранешен кустос на историскиот музеј во Стокхолм, таа ја истражувала археологијата и историјата на Сами народот уште од железното време . [1] [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „South Saami prehistory in Mid-Scandinavia“ (PDF). Uppsala University. Посетено на 19 October 2016.
  2. Roslund, Mats (2007). Guests in the House: Cultural Transmission between Slavs and Scandinavians 900 to 1300 AD. BRILL. стр. 113–. ISBN 978-90-474-2185-6.