Инга Фишер-Хјалмарс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Податотека:Inga Fischer-Hjalmars.jpg
Инга Фишер-Хјалмарс

Инга Фишер-Хјалмарс (16 јануари 1918, Стокхолм - 17 септември 2008 година, Лидинг) — меѓународно признат шведски физичар, хемичар, фармацевт, хуманист и пионер во квантната хемија.[1][2] Таа била една од пионерите во примената на квантната механика за решавање проблеми во теоретската хемија. Фишер-Хјалмарс исто така служела како претседател на комитет на Меѓународниот совет за наука за слободна циркулација на научници.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Johansson, Adam Johannes (2012). „Inga Fischer-Hjalmars (1918–2008): Swedish Pharmacist, Humanist, and Pioneer Quantum Chemist“. Journal of Chemical Education. 89 (10): 1274–1279. Bibcode:2012JChEd..89.1274J. doi:10.1021/ed300024g.
  2. Sveriges Dödbok 1901–2009, DVD-ROM, Version 5.00, Sveriges Släktforskarförbund (2010).