Инаморати

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѕани, Харлекин и Ликретија

Инаморати (италијански: ʎ innamoraːti, во превод „љубовниците“) [1] биле глумци во театарски стил познат како Комедија дел арте, кој се појавил во 16-от век во Италија. Во претставите сè се вртело околу љубовниците во некој поглед.[2] Овие ликови биле присутни во рамките на комедиските драми, со единствена цел да бидат вљубени еден во друг, а згора на тоа со себе. И покрај тоа што се соочуваат со многу пречки, љубовниците секогаш се обединети до крај.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Gli Innamorati (The Lovers)
  2. Lawner, Lynne (1998). Harlequin on The Moon. New York, USA: Harry N. Abrams, inc. стр. 61.
  3. Eick, Justin Commedia dell'Arte Архивирано на 19 август 2011 г.