Им Јона

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Im Yoona
Биографски податоци
Родено име임윤아
Познат(а) и какоYoona, YoonA, Deer Yoona, Yoon-Ah, Nam Choding, Him Yoona, Alligator Yoona, Yoong, Saseumi, Im-choding, Saebyuk, Strong YoonA
Роден(а)30 мај 1990 (1990-05-30) (30 г.)
ПотеклоSeoul, South Korea
ЖанровиK-pop, dance-pop
ЗанимањаSinger, actress, dancer, promotional model, TV presenter, rapper
Период на активност2007–present
ИздавачиSM Entertainment
СоработнициGirls' Generation
SM Town
Мреж. местоOfficial website
Im Yoona signature.png
Потписот Јона

Jунa (Јужна Кореја, 30 Мај 1990) е Корејска пејачка, танчерка, глумица и модел. Таа дебитираше како глумица во 2007 година во драмата „9 Ends, 2 Outs“. Јона е член во Јужно Корејската група „Girls' Generation (SNSD)“.

Животопис[уреди | уреди извор]

Јуна е родена на 30 Мај, 1990, во Сеул, Јужна Кореја. Во 2002 учевствуваше во „Саботната отворена аудиција на СМ и почна да вежба со останатите членови во областа на глума, пеење и танцување. По 7 години обука, Јона се приклучи и дебитираше во Girls' Generation. Во 2009 матурираше во средното училиште Daeyoung а моментално студира на универзитетот Dongguk смер театар и музика, заедно со една членка на Girl' Generation.

Кариера[уреди | уреди извор]

Girls' Generation[уреди | уреди извор]

Глума[уреди | уреди извор]

Телевизија[уреди | уреди извор]

Промоција[уреди | уреди извор]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Соло[уреди | уреди извор]

Година Наслов Песна Траење
2010 Innisfree Innisfree Day 03:42

Филмографија[уреди | уреди извор]

Драма[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Забелешка ТВ
2007 9 Ends 2 Outs Shin Joo Young Supporting Role MBC
2008 Unstoppable Marriage BoolGwangDong (seven princess) Cameo KBS
2008 Woman of Matchless Beauty Mi Ae Cameo MBC
You Are My Destiny Jang Sae Byuk Lead Role KBS
2009 Cinderella Man Seo Yoo Jin Lead Role MBC
2012 Love Rain Kim Yoon Hee/Jung Ha Na Lead Role KBS2

Серии[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Забелешка ТВ
2009 We Got Married Season 1 Herself Episode 42, 45, 49 MBC
2010 Family Outing 2 Herself Permanent member SBS
2010 We Got Married Season 2 Herself Episode 69 (On stage) MBC
2011 Running Man Herself Episode 39, 63, 64 SBS
2013 Strong Heart Herself Episode 1, 4, 5, 19, 103,104,165, 166 SBS
Happy Together Herself Episode 282 KBS2
Shinhwa Broadcast Herself Guest on Episodes 47 and 48 along with Hyoyeon, Taeyeon, Sunny, Yuri and Sooyoung JTBC[1]

Спотови[уреди | уреди извор]

Година Песна Артист Улгоа
2004 Magic Castle TVXQ Herself
2006 U Super Junior Herself
My Everything The Grace Herself
2007 Marry U Super Junior Herself
2008 Propose Lee Seung-Cheol Herself
2009 That Guy's Woman 24/7 Herself
2010 Caribbean Bay Girls' Generation and 2PM Herself
2011 Replay (Japanese Ver.) SHINee Herself

МЦ[уреди | уреди извор]

Датум Настан
December 26, 2009 KBS Entertainment Awards
November 14, 2010 Love Sharing
December 24, 2011 KBS Entertainment Awards
December 29, 2011 SBS 'Gayo Daejun'
December 28, 2012 KBS Gayo Daechukje

Награди[уреди | уреди извор]

  1. Lee, Nancy (8 February 2013). „SNSD Members Say They Fought to Appear on Shinhwa Broadcast. enewsWorld. CJ E&M. Посетено на 5 March 2013.
Година Организација Категорија Номинација Резултат
2008 KBS Drama Awards Best New Actress You Are My Destiny Победничка
Netizen Award Победничка
Korean Drama Festival Netizen Award Победничка
2009 Baeksang Arts Awards Best New Actress Победничка
Popularity Award Победничка
2010 Popularity Award Cinderella Man Победничка
2012 Mnet 20's Choice Awards 20's Female Drama Star Love Rain Номинирана
KBS Drama Awards Excellence Award: Miniseries Номинирана
Netizen Award Победничка