Имљани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Имљани – Imljani
Имљани – Панорама на централните населби
Имљани – Панорама на централните населби
Mестоположба
Општи податоци
Име Имљани – Imljani
Основан 5. век
Поштенски број +387
Повикувачки број 051
Автомобилска ознака BiH
Управа
Географија
Надморска височина 1200 m
Население
Население 920 (2013)
Етнички групи Срби, Бошњаци

Имљани е село во општина Кнежево (Скендер Вакуф), Босна и Херцеговина.[1] На пописот во 2013 година имаше население од 920 жители.

Имљани; Попис 2013: 920 жители.
Попис 1991. 1981. 1971.
Срби 1.544 (98,65%) 2.044 (98,83%) 2.052 (99,37%)
Бошњаци 3 (0,19%) 1 (0,04%) 0
Хрвати 1 (0,06%) 6 (0,29%) 5 (0,24%)
Југословени 5 (0,31%) 2 (0,09%) 0
Другите 12 (0,76%) 15 (0,72%) 8 (0,38%)
Вкупно 1.565 2.068 2.065

[2] [3][4][5]

Литература[уреди | уреди извор]

  1. http://www.kartabih.com/
  2. „Naselje Imljani“. nasbih.com. конс. 3. 2. 2016. 
  3. „Nacionalni sastav stanovništva Republike Bosne i Hercegovine 1991. (str. 93)“ (PDF). fzs.ba. конс. 3. 2. 2016. 
  4. „Nacionalni sastav stanovništva SFR Jugoslavije 1981.“ (PDF). stat.gov.rs. конс. 3. 2. 2016. 
  5. „Nacionalni sastav stanovništva SFR Jugoslavije 1971.“ (PDF). stat.gov.rs. конс. 3. 2. 2016.