Имплувиум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Податотека:Impluvium.jpg
Имплувиум во римска куќа, Херкуланеум

Имплувиум е вграден базен во атриумот на грчка или римска куќа. Служел за да ја собира водата која доаѓала од комплувиумот кој бил отвор на покривот, и обично бил направен од мермер и бил длабок околу 30 см.

Видете исто така[уреди | уреди извор]