Империја без море (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Империја без море (анг. Inland Empire) е филм на Дејвид Линч (анг. David Lynch) од 2006 година. Тоа е прв негов филм по Mulholland Drive од 2001 и по многу нешта овие два филма се слични. Филмот својата премиера ја имаше на фестивалот во Венеција во септември 2006. Неговото снимање траело 2 и пол години. Филмот во целост е снимен на дигитално видео.

Глумечката екипа ги вклучува вообичаените глумци на Линч како што се Лора Дерн (анг. Laura Dern), Џастин Теро (анг. Justin Theroux), хари Дин Стентон (анг. Harry Dean Stanton) и Грејс Забриски (анг. Grace Zabriskie), но и полно глумци како специјални гости во филмот: Настасија Кински (анг. Nastassja Kinski), Џереми Ајронс (анг. Jeremy Irons), Вилијам Х. Мејси (анг. William H. Macy), како и гласовите на Наоми Вотс (анг. Naomi Watts), Лора Херинг (анг. Laura Harring) и Скот Кофи (анг. Scott Coffey).