Имбецил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Имбецил е личност која го владее усниот говор и останатите достигнувања до ниво на седумгодишно дете, но не и писменото изразување до кое веќе достигнува дебилот.