Ил (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ил
Ille
Canal d'Ille et Rance à Chevaigné.jpg
Ил во Шевење кај Рен
Vilaine River Drainage Basin map-mk.svg
Ил (горе) во сливот на Вилен
Земја Франција
Слив
Главен изворБретања
УстиеВилен
48°06′27″ N; 1°41′50″ W / 48.1075° N; 1.6972° W / 48.1075; -1.6972 (утока на Ил во Вилен)Координати: 48°06′27″ N; 1°41′50″ W / 48.1075° N; 1.6972° W / 48.1075; -1.6972 (утока на Ил во Вилен)
ТечениеВиленАтлантски Океан
Физички особености
Должина48,9 км
Ил (река) на Ризницата

Ил (француски: Ille) — река во Бретања, северозападна Франција, десна притока на Вилен. Долга е 48,9 км[1] Извира од ритче кај селото Денже, а се влева во Вилен во градот Рен.

Поврзан е со реката Ранс преку каналот Ил и Ранс, со што има пристап до морскиот брег на Ламанш кај Сен Мало. Каналот претежно се користи за рекреативна пловидба.

Населени места по течението[уреди | уреди извор]

Ил тече низ департманот Ил и Вилен, и тоа низ следниве позабележителни населени места:

Од Монтреј до Рен реката тече напоредно на каналот Ил и Ранс.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Сандр. „Податоци за течението — Ille (J71-0300)“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]