Ил де Франс

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Ил-д-Франс)
Прејди на: содржини, барај

Ил де Франс (француски: Île-de-France) е регион во Франција во кој се наоѓаат 8 департмана. Во регионот се наоѓа градот Париз. Ил де Франс е регион со најголем број на жители во франција.


Географија[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Администрација[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]