Илја Медведев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Медали
Кану спринт мажи

ИКФ Светски Кану Спринт Шампионати

Бронза 2010 Познањ
K-2 1000 m

Илја Медведев (роден 18 ноември 1983) е руски кану-спринтер кој што се натпреварувааше во доцните 2000-ти. Тој освои зребрен медал во дисицплината К-2 1000 метри на ИКФ Светските Кану Спринт Шампионати во Познањ (Полска).

На ЛОИ 2008 во Пекинг, Медведев заврши на осмото место во дисциплината К-4 1000 метри.

Наводи[уреди | уреди извор]