Илја Горохов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ilya Gorokhov
Роден 23 август 1977(1977-08-23)(46 г.)
Yaroslavl, Russia
Висина 5 ст 11 ин (180 cм)
Тежина 203 lb (92 kg; 14 st 7 lb)
Позиција Defence
Шут Right
Играл за Lokomotiv Yaroslavl
Salavat Yulaev Ufa
CSK VVS Samara
Torpedo Nizhny Novgorod
HC Lada Togliatti
Atlant Moscow Oblast
HC Dynamo Moscow
HC Sochi
Amur Khabarovsk
НХЛ-селекција 195th overall, 1995
New York Rangers
Играчка кариера 1994–2017

Илја Горохов (роден на 23 август 1977 година) е руски поранешен професионален играч во одбрана во хокеј на мраз . Последен пат играл со Амур Хабаровск од Континенталната хокеарска лига (КХЛ). Горохов бил избран од Њујорк Ренџерс во 8. коло (вкупно 195.) на влезниот драфт во НХЛ 1995 година, првично играјќи во руската Суперлига со Локомотив Јарослав .[1]

Тој бил последниот член на Лас Вегас Тандер на ИХЛ кој бил активен во играњето професионален хокеј. На 2 мај 2016 година, Горохов го додаде своето присуство на ветеран во HC Сочи, со што се согласи како слободен агент на едногодишен договор.[2] Тој одиграл 27 натпревари со Сочи пред да биде разменет за да ја заврши својата 23-годишна професионална кариера со Амур Хабаровск за да ја заврши сезоната 2016-17 .

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Редовна сезона и плеј-оф[уреди | уреди извор]

Редовна сезона Плеј-оф
Сезона Тим Лига GP G A Поени PIM GP G A Поени PIM
1992–93 Yarinterkom Yaroslavl RUS.2 2 0 0 0 2
1993–94 Torpedo–2 Yaroslavl RUS.3 39 2 0 2 14
1994–95 Torpedo Yaroslavl RUS 1 0 0 0 0
1994–95 Torpedo–2 Yaroslavl RUS.2 53 4 4 8 36
1995–96 Torpedo Yaroslavl RUS 43 0 3 3 10 2 0 0 0 0
1995–96 Torpedo–2 Yaroslavl RUS.2 4 0 0 0 2
1996–97 Las Vegas Thunder IHL 1 0 0 0 0
1996–97 Torpedo Yaroslavl RSL 22 1 1 2 6 9 1 0 1 2
1996–97 Torpedo–2 Yaroslavl RUS.3 7 1 3 4 60
1997–98 Torpedo Yaroslavl RSL 5 0 1 1 4 1 0 0 0 12
1997–98 Torpedo–2 Yaroslavl RUS.2 18 1 6 7 26
1997–98 Salavat Yulaev Ufa RSL 9 0 0 0 8
1997–98 CSK VVS Samara RSL 7 0 1 1 8 2 0 0 0 0
1997–98 CSK VVS–2 Samara RUS.3 2 1 0 1 8
1998–99 Torpedo Yaroslavl RSL 3 0 0 0 10
1998–99 Torpedo–2 Yaroslavl RUS.2 2 0 4 4 4
1998–99 Torpedo Nizhny Novgorod RUS.2 24 5 2 7 20
1999–2000 Torpedo Nizhny Novgorod RSL 37 1 6 7 61 5 0 2 2 6
2000–01 Lokomotiv Yaroslavl RSL 44 5 7 12 40 11 1 2 3 8
2001–02 Lokomotiv Yaroslavl RSL 44 3 7 10 53
2002–03 Lada Togliatti RSL 29 1 2 3 14
2002–03 Lokomotiv Yaroslavl RSL 17 1 1 2 18 1 0 0 0 4
2003–04 Lokomotiv Yaroslavl RSL 39 0 3 3 20
2003–04 Lokomotiv–2 Yaroslavl RUS.3 2 2 0 2 0
2004–05 Lokomotiv Yaroslavl RSL 51 5 11 16 34 5 1 0 1 8
2005–06 Lokomotiv Yaroslavl RSL 51 8 9 17 26 11 2 1 3 8
2006–07 Lokomotiv Yaroslavl RSL 45 4 6 10 32 4 0 1 1 2
2007–08 Lokomotiv Yaroslavl RSL 49 4 3 7 38 16 0 1 1 12
2008–09 Lokomotiv Yaroslavl KHL 31 1 3 4 50 9 1 3 4 12
2009–10 Salavat Yulaev Ufa KHL 36 7 8 15 24 9 0 1 1 6
2010–11 Atlant Moscow Oblast KHL 54 4 8 12 48 24 5 7 12 22
2011–12 Dynamo Moscow KHL 44 9 4 13 38 21 3 8 11 18
2012–13 Dynamo Moscow KHL 43 7 16 23 61 21 1 3 4 12
2013–14 Lokomotiv Yaroslavl KHL 48 2 12 14 49 18 2 5 7 22
2014–15 Lokomotiv Yaroslavl KHL 53 4 7 11 54 6 0 2 2 14
2015–16 Lokomotiv Yaroslavl KHL 56 2 10 12 22 5 0 0 0 12
2016–17 HC Sochi KHL 27 1 5 6 16
2016–17 Amur Khabarovsk KHL 14 2 1 3 14
RUS & RSL вкупно 496 33 61 94 382 67 5 7 12 106
KHL вкупно 406 39 74 113 376 113 12 29 41 118

Меѓународен[уреди | уреди извор]

година Тим Настан GP Г А Поени PIM
1994 година Русија U17 - - - - -
1996 година Русија WJC 7 0 1 1 0
1997 година Русија WJC 6 0 1 1 8
Јуниор вкупно 13 0 2 2 8

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Lokomotiv Yaroslavl's 2013-14 Roster“. hockeydb.com. 2014-05-06. Посетено на 2014-05-06.
  2. „Experienced Ilya Gorokhov in Sochi“ (Russian). HC Sochi. 2016-05-02. Архивирано од изворникот на June 3, 2016. Посетено на 2016-05-02.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Ilya Gorokhov career statistics at EliteProspects.com
  • Ilya Gorokhov career statistics at The Internet Hockey Database